Gran Canaria   -   Grande Canarie   -   Gran Canaria   -   Gran Canaria   -   Gran Canaria   -   Grande Canarie   -   Gran Canaria   -   Gran Canaria   -   Grande Canarie  

Gran Canaria, hiszpania, gran canaria ...
Gran Canaria - Hiszpania - Wyspy Kanaryjskie

wyspy kanaryjskie flaga     hiszpania flaga

Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarotte,
La Palma, El Hiero, La GomeraAktualna temperatura
F O T O   G A L E R I A
Gran canaria, plaze i Gran canaria

Położenie

Gran Canaria - jedna z siedmiu zamieszkałych Wysp Kanaryjskich - 1600 km kw powierzchni, położona w odległości ok 1100 km od brzegów hiszpanii leży na Oceanie Atlantyckim, pochodzenia wulkanicznego powstała przed około 30 milionami lat. Powierzchnia górzysta, pocięta licznym wąwozami i dolinami. Posiada miano "kontynentu w miniaturze" dzięki swojej różnorodności klimatycznej, różnicom geograficznym oraz zróżnicowanej florze i faunie. Wyspa ma okrągły kształt z masywem górskim pochodzenia wulkanicznego w centrum wyspy. Najwyższy punkt wyspy to Pozo de las Nieves (1949 m). Wyróżniają się także formy skalne takie jak Roque Nublo (1813 m) i Roque Bentayga. Krajobraz niesłychanie różnorodny, urwiste góry, mocno urozmaicona linia brzegowa z plażami kamienistymi i piaskowymi. Wróżnia się ona łagonym klimatem przez cały rok.

Na wyspie możemy rozróżnić dwie strefy:

El Noreste (północny wschód) zwany Neocanaria o ukształtowaniu bardziej współczesnym, gdzie znajdują się tereny osadowe uformowania podmorskiego. W tej strefie znajdziemy też formacje o ukształtowaniu tarasowatym i stożki wulkaniczne takie jak na przykład "Caldera de Bandama" i inne bardziej zniszczone przez erozję, położone na wschodzie w Tenteniguada, Temisas i Tirajana. Znajdują się w tej strefie również równiny i wąwozy przynależšce do Telde, Guayadeque i Tirajana. W najbardziej wysuniętym na północny wschód miejscu wyspy znajduje się mały półwysep zwany Isleta, połączony z lądem przesmykiem Guanarteme, z plażami Las Canteras i Las Alcaravaneras usytuowanymi na jego brzegach. Isleta przynależy do miasta Las Palmas de Gran Canaria i góruje nad nim znajdującymi się na niej dwoma wzgórzami: Montana del Faro (251 m) i Montana del Vigía (212 m).
Suroeste (południowy zachód) zwana Tamarán. Jest to najstarsza część wyspy, fakt który można łatwo stwierdzić biorąc pod uwagę ilość znajdujących się tam wąwozów. Do tej strefy przynależy również centrum wyspy, gdzie znajdują się najwyższe jej wzniesienia. Wyróżnia się szczególnie masyw Tamadaba ze swoimi urwiskami. Szczyt Faneque położony 1 kilometr od wybrzeża ma wysokość 1096 m n.p.m. W tym rejonie znajdują się między innymi wąwozy Aldea, Agaete, Arguineguín i Fatag.

Gran Canaria należy do autonomicznego regionu Wysp Kanaryjskich - Islas Canarias, wyspy te należą do Hiszpanii i wchodzą w skład Unii Europejskiej. Gran Canaria należy do układu z Schengen, które znosi kontrolę osób przekraczających granice. Od 2004 roku obywatele polscy mogą inwestować, zakładać firmy, kupować wszelkie nieruchomości w tym działki, domy, mieszkania i apartamenty bez zezwoleń.gran canaria      gran canaria      gran canaria      gran canaria      hiszpania, gran canaria


Temperatura całoroczna na Gran Canarii i godziny słoneczne
miesiąc  Sty  Lut  Mar  Kwi  Maj  Cze  Lip  Sie  Wrz  Paz  Lis  Gru 
  temperatura w dzień   21°21°23°24°27°30°31°32°31°28°24°22°
temperatura wody 19°19°19°19°20°23°25°26°25°24°21°19°
godzin słonecznych 6g6g6g7g7g8g9g10g11g11g8g7g

Warto zobaczyć - atrakcje turystyczne - Gran Canaria

Las Palmas de Gran Canaria i okolice

Las Canteras do jedna z najpiękniejszych plaż miejskich w kraju. Mieszkańcy Gran Canarii uważają ją za prawdziwy dar. Jest to szeroki pas wybrzeża o złotym piasku, skąpany w wodach zatrzymywanych przez La Barra, rafę naturalnie hamującą silne fale, która jednak nie zamyka całkowicie plaży przed otwartym morzem. Promenada wzdłuż tej plaży posiada wiele restauracji na powietrzu zwanych "terrazas", w których można przyjemnie spędzić czas. Z każdej z nich rozciąga się na prawo widok na zatokę Confital, u stóp półwyspu Isleta, ze wspaniałymi falami nadającymi się do surfowania przez wszystkie miesišce roku. Natomiast na lewo widać w oddali północne wybrzeże wyspy. Na północno wschodnim krańcu Las Canteras wznosi się Audytorium im. Alfredo Krausa, (www.pcongresos-canarias.com y www.auditorio-alfredokraus.com), budowla, której autorem jest architekt Óscar Tusquets i rzezbiarz Juan Bordes, posiadająca w swoich wnętrzach oprócz sal koncertowych również Kanaryjski Pałac Kongresowy. Stanowi wspaniałe kompendium kultury tego miasta, gdyż to właśnie w audytorium mają miejsce główne imprezy kulturalne, takie jak Międzynarodowy Festiwal Filmowy Las Palmas de Gran Canaria, czy też Kanaryjski Festiwal Muzyki, a także niezliczone koncerty muzyki poważnej oraz innych stylów muzycznych. Teren wokół Audytorium zajmuje Centrum Handlowe Las Arenas, o oryginalnej architekturze, posiadajšce sale kinowe, sklepy i restauracje, w których każdy znajdzie coś dla siebie.

PARK SANTA CATALINA
Niedaleko plaży Las Canteras, obok Puerto de la Luz, znajduje się Park Santa Catalina. Działalność handlowa i hotelarska nadaje wyjątkowo kosmopolitycznego charakteru temu emblematycznemu dla miasta parkowi, w którym można spotkać tak miejscowych jak i przyjezdnych i który zachowuję portowy charakter poprzez obiekty takie jak ośrodek Elder i Miller, gdzie znajduje się Muzeum Nauki i Technologii. Obecnie w ośrodku Miller znajduje się Centrum Choreografii Las Palmas de Gran Canaria, zwane Trini Borrull. Idąc w stronę La Isleta, widzimy imponujący zamek Castillo de la Luz, otoczony parkiem różanym, niedawno odnowionym dla użytku rekreacyjnego mieszkańców. Zamek zbudowano w wieku XVI i był on przez stulecia jednym z najważniejszych punktów obronnych miasta, najeżdżanego przez piratów i korsarzy. Z jego wież dawano salwy armatnie przeciwko dowódcom takim jak Drake czy Morgan, jednakże nie zdołano odeprzeć ataku holendra Pietera Van der Does, który zdobył, ograbił i podpalił miasto w roku 1599. Na prawo od parku bierze początek biegną ca na południe Avenida Maritima oraz ulica León y Castillo, dwie ważne drogi przelotowe. Dzielnica mieszkaniowa przy Parku Santa Catalina powstawała stopniowo pod koniec XIX wieku, po otwarciu Puerto de La Luz, w miejscu znacznie oddalonym jak na tamte czasy od historycznej starówki Veguety, będącej kolebką miasta. Przy końcu portu, ukoronowany trzema stożkami dawnych wulkanów, znajduje się półwysep La Isleta i dzielnica o tej samej nazwie powstała dla goszczenia marynarzy i ludzi pracujących w porcie. Na samej górze tego mini półwyspu znajduje się dzielnica Las Coloradas, z której rozlegają się widoki na całą plażę Las Canteras i jej rafę, stanowiącą pasmo zastygłej lawy, która wypłynęła z wulkanów La Isleta do morza, gdzie zastygła tworząc naturalną barierę, dzięki której plaża stanowi dziś spokojną zatokę. Większa część tutejszych walorów przyrodniczych znajduje się pod ochroną.

MIĘDZY BRAVO MURILLO A MESA Y LÓPEZ
Dzielnica Triana kończy się przy ulicy Bravo Murillo, gdzie niegdyś rozciągały się staromiejskie mury, od dawnego portu w górę. Zamykały one ówczesną starówkę będącą połączeniem dzielnic Vegueta i Triana i prowadziły w górę aż po wyższe partie miasta, gdzie do dziś zachowały się ich szczątki. Przy tej ulicy znajduje się Palacio Insular, siedziba Rządu Gran Canarii, budynek w stylu racjonalizmu, którego projektantem jest Miguel Martín Fernández de la Torre. Prostopadle do Bravo Murillo biegnie ulica Tomás Morales, ktora dochodzi aż do Parku Doramas i przy której znajdują się główne szkoły średnie i uniwersyteckie, ważne biblioteki, oraz Plac Konstytucji zwany też Obelisco, z pomnikiem upamiętniającym ustanowienie Konstytucji Hiszpańskiej. Pomiędzy Parkiem San Telmo a Placem im.Rafaela O Shanahan, wzdłuż do ulicy León y Castillo, znajdują się główne budynki administracyjne Autonomicznego Związku Wysp Kanaryjskich. Plaza de la Feria znajduje się w środkowym biegu tej ulicy. Na jego środku możemy zobaczyć pomnik ku pamięci on Benito Pérez Galdós, będący statuą z brązu dzieła rzezbiarza Pablo Serrano. Na placu tym, pomiędzy dostojnymi drzewami laurowymi, znajduje się siedziba Delegacji Władz Państwowych oraz Morskie Dowództwo Wojskowe, które zaliczają się do najpiękniejszych gmachów urzędowych. Nieco dalej dochodzimy do Placu im. Rafaela OShanahan, gdzie znajduje się siedziba Premiera Rządu Kanaryjskiego. Tuż po Placu im. Rafaela O Shanahan, docieramy do dzielnicy Ciudad Jardin, wzniesionej przez kolonię brytyjską na wyspie pod koniec XIX wieku. Głównym punktem odniesienia jest tu Park Doramas, na którego terenie znajduje się Hotel Santa Catalina oraz Pueblo Canario, zainspirowane tradycyjną architekturą kanaryjską, sumiennie odtworzoną przez znanego z wszechstronności artystę urodzonego na tej wyspie, jakim był Néstor Martín Fernández de la Torre. Ogrody w Parku Doramas posiadają wspaniałe przykłady tutejszej flory, a na dziedzińcu Bodegón w Pueblo Canario, pełnym sklepów z rękodziełem, mają miejsce występy folklorystyczne w każdy niedzielny poranek. Tu w Pueblo Canario oczywiście nie mogło zabraknšć Museo Néstor, które posiada zbiór dzieł tego wielkiego artysty, którego autorstwa sš te wszystkie budynki. Idąc dalej w tym samym kierunku, w którym rozwijało się miasto w stronę Parku Santa Catalina, docieramy do Avenida Mesa y López, będącej szeroką aleją z drzewami laurowymi, na której królują wielkie sklepy i domy towarowe, banki, biura firm, restauracje oraz kawiarnie na świeżym powietrzu. Aleję tą zamykają od strony morza mury Base Naval, które wchodzą w skład obszaru portowego Puerto de La Luz.

Z AVENIDA MARÍTIMA DO DZIELNICY SAN CRISTÓBAL
Wychodząc z Puerto de La Luz, Avenida Marítima przebiega wzdłuż całego wybrzeża i jest to droga szybkiego ruchu obsadzona palmami i z długą promenadą nadmorską, która mija Veguetę i ciągnie się dalej aż do specyficznej dzielnicy rybackiej San Cristóbal, gdzie życie wydaje się toczyć zupełnie odmiennym rytmem niż w pozostałych częściach miasta. Warto tu zobaczyć wieżę św.Piotra Męczennika, wynurzającą się z morza i znaną pod nazwą Castillo de San Cristóbal, jak również odwiedzić liczne restauracje oferujące rybne specjały.

GÓRNE PARTIE MIASTA I LOS RISCOS
Miasto rozpoczęło swojš ekspansję w wieku XVII wspinając się po zboczach górskich, które schodzą ku wybrzeżu. Powyżej dzielnicy Vegueta narodziła się dzielnica San José i "los riscos" czyli wzgórza: San Juan, San Nicolás, San Roque i San Bernardo. W połowie XX wieku, rozwinęła się tak zwana Ciudad Alta, czyli wysoko położona partia miasta, po zbudowaniu Avenida de Escaleritas, wokół której powstały dzielnice peryferyjne, oraz ulicy Pedro Infinito, stanowiącą oś główną dzielnicy Schamann i popularną strefę handlową.


gran canaria      gran canaria      gran canaria      hiszpania, gran canaria      gran canaria


Trasa Południowa

Telde - Valsequillo - Ingenio - Agüimes - Santa Lucía de Tirajana - San Bartolomé de Tirajana
Jadąc wzdłuż Autovía Marítima w Las Palmas de Gran Canaria dotrzemy do Autostrady GC-1 prowadzącej na południe wyspy. Nowa Obwodnica wokół Las Palmas de Gran Canaria umożliwia tym, którzy wyruszają z półnonej części wyspy, dotrzeć do Autostrady GC-1 bez konieczności wjeżdżania do miasta. W zaledwie 10 minut zjeżdża się na tę drogę w okolicy Jinámar, dzielnicy graniczącej z gminą Telde. Droga prowadzi wzdłuż wybrzeża charakteryzującego się nisko położonymi plażami piaskowymi, oraz łagodniejszym i bardziej słonecznym klimatem, gdyż deszcz pojawia się tu bardzo rzadko. Wiodąc od stolicy, autostrada mija lotnisko po lewej stronie i kończy się w kurorcie turystycznym Puerto Rico położonym na Costa de Mogán, na południowym wschodzie. Jednakże, po drodze znajdziemy również kierunkowskazy do głównych plaż południa wyspy, umiejscowionych o kilka kilometrów przed Puerto Rico. Podobnie jak w przypadku poprzedniej trasy w okół Stolicy wyspy, warto zbaczać z drogi głównej przed dojechaniem do Maspalomas, jeżeli się pragnie poznać miejscowości położone dalej od wybrzeża. 10 kilometrów od stolicy znajduje się historyczne miasto Telde, które stanowiło siedzibę głównš jednego z dwóch tutejszych królestw aborygeńskich, na jakie podzielone było terytorium wyspy - drugim z nich była miejscowość Gáldar. Jest to obowiązkowy punkt wizyty, szczególnie dzielnica San Francisco, zabytkowa i z pięknymi ogrodami, kościoły, klasztory i stare stylowe posiadłości kanaryjskie z ozdobnego kamienia i balkonami z drewna; a także dzielnica San Juan, z jednym z największych parków rekreacyjnych na Wyspach Kanaryjskich. W Kościele świętego Jana znajduje się piękna dekoracja flamandzka i wizerunek Chrystusa z XVI wieku, wykonany przez meksykańskich indian z masy kukurydzianej. Okolice Telde obfitują w liczne pozostałości archeologiczne, takie jak Zespół Mieszkalny Cuatro Puertas. Valequillo jest położone na przyrodniczej granicy środkowych pasm górskich Gran Canarii i stanowi kolejny ciekawy przystanek. Kościół świętego Michała oraz Cuartel del Colmenar, a także dzielnica Tenteniguada u stóp skały Roque del Saucillo, stanowią główne atrakcje tego miejsca. Pobliskie szczyty oraz doliny uprawne z plantacjami kwiatów i owoców można podziwiać z punktu widokowego Mirador del Helechal. Wyjeżdżajšc z Telde w kierunku południowym docieramy do Ingenio. Jest to gmina znana z rękodzieła i z upraw rolnych, w której można zwiedzić słynne Muzeum Kamienia. Miejscowość nosi nazwę pochodzącą od istniejšcego tu w dawnych czasach przetwórstwa trzciny cukrowej, którego pozostałości można do dziś zobaczyć w postaci ruin budynków. Jadąc dalej docieramy do Agüimes. Miejscowość ta, będąca dawniej siedzibą władz kościelnych wyspy, posiada wartą zwiedzenia, historyczną starówkę, gdzie znajduje się Palacio Episcopal. Tutejszy kościół parafialny posiada w swych wnętrzach liczne dzieła Lujana Péreza, a także inne obrazy anonimowych artystów. Pomiędzy Agüimes a Ingenio rozciąga się kanion Guayadeque, o pięknym krajobrazie i wysokościach dochodzących do 1500 metrów, schodzący do wschodniego wybrzeża wyspy. Szacując po tutejszych pozostałościach prehistorycznych i jaskiniach mieszkalnych, kanion stanowił ważny ośrodek dla aborygenów. Za wyjątkową atrakcję uważa się w Guayadeque wykuty w skale kościół, jak również bary i restauracje w podobny sposób wpasowane w krajobraz. Linia brzegowa od Ingenio do Agüimes posiada ciekawe plaże takie jak Playa de Vargas, gdzie uprawia się windsurfing, oraz Playa del Cabrón, jeden z najpiękniejszych zakątków do płetwonurkowania. Powracając na Autostradę, prędko docieramy do gminy Santa Lucía de Tirajana, posiadąjącej dwie zdecydowanie odrębne części: część górską oraz część nadmorską. W części śródlądowej znajduje się historyczna starówka miejska otoczona gajami palmowymi i zbiornikami wodnymi, które dodają piękna tutejszej okolicy. Na wybrzeżu znajduje się plaża Pozo Izquierdo, znana na całym świecie z organizowanych tu Mistrzostw świata w Windsurfingu, które obchodzone są corocznie w lipcu. Pomiędzy Santa Lucía a San Bartolomé de Tirajana rozciąga się wielka Caldera de Tirajana, będšca rozległym pasmem górskim z kraterem pośrodku i posiadajšca wyjštkowe bogactwo krajobrazowe i przyrodnicze tego obszaru kanionu Tirajana. Odnajdziemy tu też szczyt Risco Blanco wysoko wyniesiony (400 m) i charakteryzują cy się jasną kolorystyką skał. W końcu autostrada prowadzi nas do części turystycznej, która rozpoczyna się plażą Tarajalillo, gdzie znajduje się również Aeroclub i kurort Bahía Feliz. Następnie docieramy do Playa del Águila, a potem do plaż San Agustín, Las Burras, el Inglés, Maspalomas i Meloneras, które wchodzą w skład regionu nadmorskiego zwanego "Maspalomas Costa Canaria", należącego do gminy San Bartolomé de Tirajana. Jest to 17 kilometrów wybrzeża z wydmami piaskowymi, takimi jak te otaczajšce zagajnik palmowy Oasis de Maspalomas rosnący wokół słonowodnej laguny zwanej La Charca. Zespół Wydm Maspalomas, będšcy obszarem prawnie chronionym o powierzchni około 400 hektarów. Wydmy te stanowią środowisko naturalne dla rzadkich gatunków roślin, w tym endemitów właściwych jedynie dla Wysp Kanaryjskich, a także dla ciekawych bezkręgowców i licznych ptaków wędrownych, które docierają tu z Europy w drodze do ciepłej zimy na kontynencie afrykańskim. Wyjątkowy urok posiada okolica latarni morskiej Faro de Maspalomas, która wznosi się na 65 metrów nieopodal Oasis. Hotele, restauracje i inne atrakcje, takie jak parki wodne, miasteczko westernów, Palmitos Park z tropikalnymi gatunkami ptaków i orchidei, są łatwe do odnalezienia i obfitują w tej okolicy, kontrastując mocno z pustynnym krajobrazem wydm. 18 dołkowe pole golfowe Golf Maspalomas oraz Park Tematyczny Mundo Aborigen również składa się na tę szeroką ofertę rozrywki i wypoczynku dostępną w tej strefie turystycznej. Ponadto, Maspalomas jest jedną z głównych destynacji wyjazdów kongresowych, po otwarciu Pałacu Kongresowego, który może ugościć do 5000 osób.

Gospodarka

Na całych Wyspach Kanaryjskich obowiązuje 5% podatek obrotowy tzw IGIC oraz odmienne z tego powodu zasady rozliczania transakcji wewnątrzwspólnotowych, nie obowiązuje podatek VAT. Wyspy kanarysjkie należą do tzw. autonomicznej strefy ekonomicznej w której obowiązują inne zasady niż w całej unii. Przykładem może być tu tzw. ZEC, z 4 % podatkiem od dochodów przedsiębiorstw, ważnym elemntem jest także brak wysokiej akcyzy tak znanej w unii europejskiej. Stąd też cena benzyny jest o 35 % niższa niż np w niemczech. Jeśli chodzi o działalność gospodarczą są 2 formy najbardziej popularne,
spółka z o.o. czyli S.L kapital poczatkowy tylko 3 000 euro oraz jednoosobowa dziłalność gospodarcza,
otwarcie np firmy budowlanej to standartowa procedura
koszty:
- oplaty tzw ZUS ok 250 euro mc
- prowadzenie ksiegowosci od 50 euro mc
- wynajęcie biura od 300 euro mc

Gran Canaria - Wyspy Kanaryjskie

Gran Canaria - Wyspy Kanaryjskie. Miejsce gdzie lato trwa 12 mc, gdzie słońce świeci przez 340 dni w roku, wyspy o idealnym mikroklimacie dla europejczyka. Najcieplejszy fragment Europy gdzie temperatura w okresie zimowym nie spada poniżej 19 st., natomiast w okresie wiosenno - letnim nie przekracza 30 st. co zawdzięczamy chłodniejszym prądom oceanicznym.
Położenie, klimat i pozostałe walory tych wysp zachęcają do odwiedzenia ich, a i niejednokrotnie do przemyśleń czy nie warto zainwestować właśnie tutaj w nieruchomości
tj. zakupu mieszkania, domu czy też działki budowlanej gdzie koszt budowy domu kształtuje się w granicach 750 do 950 euro za metr kw. ... to dużo taniej niz w warszawie ...
w klimacie w którym 2/3 roku jest zimno i ciemno.
Super miejsce do życia, niskie koszty utrzymania nieruchomości, loty z polski 3 razy w tyg za ceny od 100 euro, 5 h i jesteście Państwo w środku lata.

Nieruchomości Gran Canaria na Wyspach Kanaryjskich    

hiszpania, nieruchomości w hiszpanii Gran Canarianieruchomosci w hiszpanii     teneryfa     nieruchomosci na gran canarii     hiszpania     nieruchomosci Gran Canaria

Galeria zdjęć nieruchomości na Gran Canarii - Wyspy KanaryjskieHiszpania - Wyspy Kanaryjskie - Gran Canaria - Islas Canarias - Espańa
Gran Canaria, hiszpania, Gran Canaria www.wyspykanaryjskie24.pl - pozycjonowanie stron Mdrmedia Gran Canaria, hiszpania, Gran Canaria

Teneryfa   Gran Canaria   Fuerteventura   Majorka   Ibiza   Wyspy kanaryjskie   Marbella   Costa del Sol   Costa Brava   Costa Blanca   Alicante   Walencja